Psychotesty – kiedy je robimy?

Słysząc słowo psychotesty od razu robimy się czujni. Kojarzą nam się z problemami, z zaburzeniami psychicznymi, z ewentualną wizytą u psychiatry i pobytem w odpowiedniej placówce, wreszcie z „żółtymi papierami”.A to błędne skojarzenia, ponieważ tego typu badania nie odnoszą się jedynie do takich przypadków. Kiedy więc je robimy?

Kto powinien się zapisać na psychotesty?

A chociażby w przypadku badania kierowców – każdy człowiek, który chce zostać zawodowym kierowca musi przejść odpowiednie badania pod kątem zdolności oceny sytuacji, logicznego myślenia, odporności na stres – i tutaj właśnie wykorzystywane są takie badania. Również, jeśli chcemy mieć w domu pistolet czy strzelbę musimy otrzymać odpowiednie pozwolenie. A z nim wiążą się także tego typu badania na broń. W całym kraju jest wiele ośrodków, które zajmują się takimi badaniami – bowiem są one przeznaczone dla wielu grup zawodowych jak policjanci, strażacy, czy żołnierze. Przeprowadzane są przez specjalnie przeszkolonych psychologów, którzy układają testy pod odpowiednim kątem, aby sprawdzić konkretne cechy charakteru.

Najczęściej jednak słyszymy o badaniach dla kierowców – są one bowiem najpopularniejsze. Przeprowadzają je duże ośrodki w większych miastach, przykładem są  badania psychologiczne dla kierowców szczecin. psychotesty dla kierowcówCodziennie zjawia się tam grupa potencjalnych kierowców, których praca często zależy od wyniku danego testu. Są więc to badania stresujące – nie ma co ukrywać. Jednak jeśli faktycznie mamy predyspozycje do danej pracy to powinniśmy je przejść bez większych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *