Zespół cieśni nadgarstka – objawy, przyczyny, rehabilitacja i leczenie

Zespół cieśni nadgarstka (określany też jako zespół kanału nadgarstka) to bardzo poważne schorzenie, które staje się zmorą osób pracujących fizycznie oraz tych, którzy bardzo często piszą na komputerze. Jest to bowiem stan chorobowy, powstający na skutek długotrwałego ucisku nerwu półśrodkowego, umiejscowionego w kanale nadgarstka (sytuacja ta ma miejsce najczęściej podczas wykonywania wyżej wymienionych czynności.

Zespół cieśni nadgarstka daje wiele objawów. Jednym z nich jest uczucie drętwienia i mrowienia w nadgarstku, w dłoni i w palcach, a także osłabienie chwytu (przedmioty trzymane w dłoni zaczynają z niej coraz częściej wypadać). W końcu pojawia się również drżenie rąk i niemożność maksymalnego zaciśnięcia dłoni w pięść. Objawy mogą nasilać się w nocy, a także u kobiet w ciąży czy u osób pracujących na stałe z myszką komputerową. Bardzo często mrowienie ustępuje wraz z uniesieniem ręki ku górze, a także po zamontowaniu specjalnej podkładki pod nadgarstki, która chroni je przed nadmiernymi skurczami podczas pracy przy komputerze. Bardzo ważna jest profilaktyka tego schorzenia, szczególnie u osób, które wykonują pracę biurową. Częste rozluźnianie nadgarstków, unoszenie rąk do góry, a także inwestycja w odpowiednią podkładkę są w stanie złagodzić lub całkowicie zatrzymać dolegliwości.

Fizjologiczna przyczyna choroby to ograniczenie przestrzeni kanału nadgarstka, wywołane obrzękiem nerwów lub tkanek umiejscowionych wokół kanału. Jeśli ćwiczenia, rehabilitacja oraz udogodnienia (takie jak ergonomiczna podkładka pod nadgarstek) nie pomagają, a zespół kanału nadgarstka nadal daje dolegliwości bólowe, stosuje się terapię farmakologiczną. Polega ona na przyjmowaniu witaminy B6 lub, w bardziej zaawansowanym etapie – na ostrzykiwaniu stawu kortykosteroidami. Zespół cieśni nadgarstka (w przypadku braku efektów w terapii farmakologicznej) leczy się w ostateczności poprzez wykonanie zabiegu chirurgicznego, który w ostateczności, poprzez przecięcie troczka zginaczy, odciąża cały nerw i – po rehabilitacji – umożliwia choremu normalne funkcjonowanie bez bólu.
Kiedy podobne objawy pojawią się u pacjenta bardzo ważnym jest, aby zgłosił się on do lekarza lub rehabilitanta. Szybkie podjęcie kroków medycznych pozwoli uniknąć zabiegu chirurgicznego i związanego z nim okresu całkowitego braku sprawności ręki. W wielu przypadkach skutecznym pierwszym krokiem jest… całkowita rezygnacja z używania chorej ręki na kilka tygodni, tak, aby nerw mógł samoistnie się zregenerować. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku, gdy zespół kanału nadgarstka nie jest jeszcze rozwinięty w znacznym stopniu.

Leczeniem i rehabilitacją nadgarstka zajmują się specjaliści z Reha Sport Clinic – dowiedz się więcej: https://www.rehasport.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *